FOTO O noua cursă aeriană charter Constanța – Hurghada a fost inagurată. Marius Berca, Christian Tour: “Avem șapte zboruri de pe aeroportul Kogălniceanu”

Cursă nouă AnimaWings. FOTO Paul Alexe / GoNEXT
Cursă nouă AnimaWings. FOTO Paul Alexe / GoNEXT

​Începând de miercuri, 16 aprilie, Hurghada, frumoasa și faimoasa stațiune egipteană de la Marea Roșie, se adaudă pe lista destinațiilor de vacanță în care se poate ajunge cu zbor direct de la Constanța. În această primăvară, în fiecare zi de miercuri, compania aeriană românească AnimaWings va opera, pentru cel mai mare tour-operator din România, Christian Tour, o cursă charter pe relația Hurghada – Aeroportul Internațional „Mihail Kogălniceanu” Constanța – Hurghada.

​„Suntem bucuroși să anunțăm startul cursei charter directe de la Aeroportul Internațional Mihail Kogălniceanu Constanța către una dintre cele mai îndrăgite destinații de vacanță: Hurghada, Egipt!”, au anunțat reprezentanții aeroportului de la malul mării.

​Astfel, constănțenii care doresc să-și petreacă vacanța în Hurghada, își pot rezerva sejurul, prin agențiile de turism, cu zbor direct de la Constanța, scutind astfel cele câteva ore pe care le-ar fi petrecut pe drumul până la Aeroportul Otopeni.

„Începând cu 16 aprilie, până la sfârșitul lunii mai, o să avem șapte zboruri charter de pe aeroportul din Constanța. O să continuăm și în luna octombrie, cu alte cinci zboruri, de la începutul lunii octombrie până la sfârșitul lunii octombrie. Decizia vine datorită interesului pentru această destinație și deja sunt înscrieri foarte multe ale constănțenilor care își doresc să meargă într-o destinație caldă în perioada aceasta, la la o distanță de doar trei ore de zbor”, e explicat, pentru GoNEXT, Marius Berca, manager operațional Christian Tour.

​Cursa inagurală, operată cu unul dintre noile avioane Boeing A320 achiziționate de către AnimaWings, a fost întâmpinată pe aeroportul constănțean cu tradiționalul salut cu tunuri de apă, care marchează deschiderea noilor rute.

​În acest moment, la Aeroportul Internațional „Mihail Kogălniceanu” Constanța, cursa charter de Hurghada se adaugă zborurilor de linie către Londra (Luton, operat de WizzAir) și Istanbul (operat de Turkish Airlines), iar din 21 mai, pe toată durata verii, vor fi operate, săptămânal, alte două curse charter cu Antalya (Turcia).

Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.

Publicația GoNEXT, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.

Informațiile de pe GoNEXT.ro sunt obținute din surse publice și deschise.

Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*